Historie vegantství a vegetariánství

11. říjen 2017 | 17.41 |

Potřebuju nějak zabít ty hloupé myšlenky v hlavě, tak zase píšu. Teď o historii vegetariánství a veganství.

I když se to může zdát jako výmysl hipsterů, zdaleka to není pravda. Vege strava stála u samého zrodu lidstva a maso vlastně začali lidi jíst až kvůli nepříznivým podmínkách. Takže jo, díky tomu, že si lidé vyvinuli schopnost sníst všechno, měli evoluční výhodu, ale ne vždycky je to nutné. Později když populace nebyla z tak velké části vege, řada významných myslitelů se tak stravovala.

Kolébkou moderního vegetariánství je Indie, kde se takhle stravuje asi třetina obyvatel. To už je docela fajn statistický soubor, z kterého si můžete udělat obrázek. Tam to vychází z velké části z náboženství, podle kterého má každé násilí hluboký karmický dopad, takže si lidé snaží samozřejě udržet karmu co nejčistší, aby se nenarodili třeba jako tasemnice.

Buddhistický vládce Ašóka Veliký dokonce vegetariánství velice podporoval a zavedl několik zákonů na ochranu zvířat.

V období kolonizace Indie angličany praktikovaly vegetariánství vyšší společenské třídy. Indie inspirovala také příslušníky vyšších britských vrstev a vegetariánství bylo v módě. Takže to bylo cool ještě dřív!

V současné době existuje několik oblastí v severní Indii, kde se žije čistě v souladu s přírodou a i když tam prakticky chybí lékařská péče, dožívají se přibližně sedmdesáti let. Něco, o čem se mi může teď jen zdát.

Výzkumy mumií ze starého Egypta ukazují, že upřednostňovali rostlinnou stravu. Nejnovější průzkum ukazuje, že lidé žijící mezi rokem 3500 př.n.l. až 600 n.l. byli převážně vegetariáni a jejich strava byla složena hlavně z obilovin (pšenice a ječmene).

V roce 676 japonský císař Tenmu zakázal lov ryb a japonské obyvatelstvo se tak stalo vegetariány dokonce na příkaz svého vládce. To trvalo necelých sto let, kdy císař Seimu povolil jezení ryb a korýšů.

Podle legend bylo vegetariánství běžné i ve starověké Číně, protože zde vládli králové-proroci a ti vedli svůj lid ve filozofii Tao. Tento duchovní směr učí soucitu, porozumění a umírněnosti.

Starořímští a starořečtí učenci byli také často vege. Žili podle zásady, že jestliže jsou zásady zdržování se masa správné, napomáhají nevinnému životu. Jestliže nejsou správné, učí nás alespoň šetřit život. A jestliže se zbavíme ukrutnosti, není to vůbec žádná ztráta. Čistě vegetaránská byla také podle výzkumů strava gladiátorů.

V podstatě to zkazilo až větší rozšíření křesťanství, kde sice někteří mniši žili bez masa, ale ne z etických důvodů, ale proto, že si chtěli něco dokázat.

(zkopírováno z vegan.cz, protože se mi to líbilo a nechtělo parafrázovat) V 19. století to byla Anglie, kde se vegetariánství podporovalo ve velkém. Dostalo se sem z Indie, kterou angličané kolonizovali a známým obhájcem byl například Percy Bysshe Shelley. Z Anglie take pochází moderní veganství, jehož otcem je zakladatel britské Vegan Society Donald Watson. Ten k veganství uvedl: "Nikdy nezapomínejte, že veganství je mnohem víc, než jen najít novou alternativu k míchaným vejcím na toastu nebo novému receptu na vánočku. Myšlenka žít skutečně soucitně a ohleduplně není stará jen těch šedesát let, co se toto slovo používá, jde mnohem hloub, ke kořenům. Slovo Vegan jen označuje něco, co splňuje všechny nároky na přiměřenou kritiku o důslednosti vašeho přístupu, kterou vám mohou lidé adresovat. Veganství není ani o tom, že budete detailně studovat grafy a nutriční studie - ta fakta a argumenty jsou jednoduché a přímé a jde jen o to, správně je uchopit a najít svou cestu." Sám Donald Watson se stravoval bez masa přes osmdesát let, z toho šedesát let vegansky. Zemřel ve věku 94 let a až do pozdního stáří se věnoval kromě veganství své druhé vášni - tůrách po horách.

Slovo vegan se zřejmě objevilo až později, kvůli velkým průmyslovým revolucím, které z mléčného a vaječného průmyslu udělali tu hrůzu co je dnes, dřív to bylo tak, že se jedlo spíš těch několik vajec co snesly domácí slepice, a trochu mléka od krávy, kterou si lidé piplali, aby jim dlouho vydržela.

Podle judaismu byli lidé před velkou potopou vegetariány, až potom se jezení masa zrealizovalo jako ústupek vůči hříšné lidské rase, nebo tak. V Izraeli je prý kolem deseti procent vegetariánů.

Takže se teďka díky hipsterům vracíme ke kořenům!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře